Deštivé léto je ideální pro nákup starší nemovitosti

Deštivé léto je ideální pro nákup starší nemovitosti

Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá: voda. Kde všude voda teče, zatéká, a kde nemá co dělat, zjistíte ideálně právě v tomto počasí. Když hodně prší, majitelé nemovitostí v různých oblastech se musí potýkat s dešťovou i spodní vodou. Pokud není dům na rovině a na suchém místě, v dostatečné vzdálenosti od vodních zdrojů, může v období dešťů nastat problém. A pokud půjdete na prohlídku právě v tomto období, velmi jednoduše zjistíte, na co si dát pozor.

Voda se do domu dostává různými způsoby. Často to bývá vzlínání podzemní vody, zatékání dešťové vody do základů při nadměrných srážkách, zatékání střechou nebo poškozenými okapy, zatékání za fasádou. Příčinou bývá často špatná hydroizolace základů, špatná drenáž kolem domu, vysoká hladina podzemní vody, takže dochází k jejímu vzlínání skrz podlahu a stěny. Další možností jsou špatně provedené stavební práce, které způsobily praskliny ve zdech a podlaze. I malé trhliny stačí, aby do nemovitosti pronikla voda.

Problémy bývají často u domů, které leží ve svahu. A nemusí to být nijak zvlášť prudký svah. Stačí malý kopeček. Pokud je nemovitost částečně nebo úplně podsklepená a některé místnosti se tak nacházejí pod úrovní země, tlačí se vlhkost do domu nejen zespodu, ale i z boku, kde k místnostem přiléhá zemina. Soused nad vámi tak má vodu třeba ve stodole, ale vy kousek pod ním už ve sklepě obytného domu, odkud voda vzlíná nahoru do obytných prostor. Ale stačí také střecha na jedné straně bez okapu či s vadným okapem a voda si může při deštích volně odtékat přímo pod základy domu.

Jestliže je nemovitost v horách, kde každoročně napadne metr i více sněhu, pamatujte na to, že stěny domu mohou nasávat vodu z tajícího sněhu. Pokud dům nemá nenasákavý sokl do výšky, kam obvykle dosahuje sněhová pokrývka, je pravděpodobné, že zdi budou mnohem vlhčí, než je běžné.

Při prohlídce nemovitosti tak hledejte na omítce vně i v místnostech uvnitř jakékoli nesrovnalosti, nerovnosti, odlupující se malbu. Podívejte se k podlaze a pokud tam uvidíte jakékoli známky odpadání omítky, skvrny, mapy, bude to zřejmě známka vzlínající vlhkosti, kterou bude třeba po koupi domu nejprve vyřešit, abyste mohli případně přistoupit k další rekonstrukci. 

Další místa, která je třeba zkontrolovat, jsou půdy. Stačí prasklá střešní taška nebo poškozené oplechování a voda má volné pole působnosti, tentokrát svrchu. Hůře se tento problém identifikuje tam, kde je například uzavřené podkroví sádrokartonem či jsou trámy jinak zakryté. Nicméně právě v takových místech se může hromadit vlhkost a následkem toho se tam mohou množit dřevokazné houby a hmyz, které v průběhu dalšího času způsobí vážné problémy. Zjistit takové příčiny už je složitější a pouhým okem nic nezmůžete. Odborníci však mohou použít příslušnou techniku, jako jsou termovizní kamery, měřiče vlhkosti a další potřebnou diagnostiku. 

S vlhkostí se setkáte nejen ve starých domech, ale i v novostavbách. Moderní domy mají totiž vzduchotěsná okna a dveře, a tak vlhkost nemá kudy ven. A jestliže se málo větrá, sráží se vzdušná vlhkost na zdivu, u rámů oken a přesně v těch místech mohou rychle vyrůstat plísně.

Při dlouhodobě nadměrné vlhkosti zdiva se nevyhnete sanaci, abyste obnovili původní kvalitu stavební konstrukce. Metod, jak se zbavit vlhkosti v domě, je více. Mezi ty nejjednodušší patří běžné opravy netěsnících míst, například střechy, oplechování, okapu a podobně. Mezi ty náročnější patří stavební sanace, instalace rekuperační jednotky a podobně. Každopádně všechny tyto práce si vyžádají nemalé náklady, a proto je třeba myslet na to již při prohlídce nemovitosti a posoudit, zda je kupní cena vyvážená oproti nákladům, které vzniknou v souvislosti s těmito opatřeními.

Sanace zemní vlhkosti je specializovaný obor. Každá nemovitost je jiná, a proto odborníci musí navrhnout opatření na míru konkrétnímu domu. Často se neuplatní jedna metoda, ale zkombinuje se několik z nich, aby výsledek byl co nejlepší.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
14. červenec 2025