Spolupráce státu a stavebních spořitelen přispěla k širšímu využití dotací na rekonstrukce

Spolupráce státu a stavebních spořitelen přispěla k širšímu využití dotací na rekonstrukce

Před dvěma lety, v červnu 2023, podepsaly stavební spořitelny se státem Memorandum o spolupráci na energetické transformaci českých domácností, které deklarovalo společný zájem na podpoře udržitelného a energeticky úsporného bydlení v České republice.

Důsledkem tohoto propojení byl zvýšený o zvýhodněné úvěry na rekonstrukce s energetickými úsporami, takže velmi dynamicky narostl celkový objem úvěrů ze stavebního spoření, který v roce 2024 dosáhl 51,5 miliardy korun a meziročně se zvýšil o 45 %. Pozitivní je, že se cesta k vlastnímu bydlení otevřela i pro mladé nebo nízkopříjmové rodiny. Navíc projekty měly i ekologický dopad, v podobě výrazné úspory energií o 40 až 60 % na dům, a to především díky zateplení, obnovitelným zdrojům a modernizaci systému vytápění.

Tato kombinace se ukázala jako velmi dobře nastavený nástroj, který umožňuje především mladým rodinám a nízkopříjmovým domácnostem pořídit si energeticky úsporné a šetrné bydlení, což potvrzují i data stavebních spořitelen. Od spuštění zvýhodněných úvěrů si o ně požádalo 1 960 domácností, a to jak v rámci komplexních renovací z podprogramu Oprav dům po babičce, tak od letošního února i v rámci dílčích opatření, jako je zateplení z Nové zelené úsporám Light,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Stavební spořitelny poskytují dotační poradenství na základě memoranda od ledna 2024.

Za rok a půl jsme pomohli více než 27 tisícům zájemců o dotace na zateplení, výměnu oken, instalaci tepelných čerpadel a fotovoltaiky,“ uvádí k rekapitulaci výsledků Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen a generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny. 

Zájem o úvěry v kombinaci s dotací potvrzuje, že cesta propojení veřejných a soukromých finančních zdrojů funguje. Díky tomu může více domácností investovat do energeticky úsporného bydlení bez nutnosti vlastních úspor nebo složitého ručení, což je obzvlášť důležité v regionech s nižší ekonomickou aktivitou,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

rekonstrukce

Dalším krokem spolupráce stavebních spořitelen a státu pak byla nová nabídka úvěru s mimořádně výhodnou úrokovou sazbou v rámci dotačního programu Oprav dům po babičce. Nejvíce dotačních projektů bylo realizováno v krajích s vyšším podílem staršího bytového fondu, takže nejčastěji přicházeli klienti z Jihočeského kraje. Od začátku fungování jich bylo 4 020. Silné zastoupení v přeměně bytového fondu měl také Středočeský kraj – 3 199, ale například i Praha, kde se realizovalo celkem 3 028 projektů. Do TOP 5 regionů se zařadily ještě dva moravské – Moravskoslezský s 2 521 žádostmi o dotace a Jihomoravský s počtem 2 508.

Tento dotační titul navíc zaznamenal v lednu letošního roku na poradenských místech stavebních spořitelen hned dva rekordy. Od začátku roku, tedy za pouhý měsíc, bylo podepsáno 166 úvěrových smluv, což je v jednom měsíci zatím nejvíc od spuštění programu, a poprvé jejich měsíční objem překročil čtvrtmiliardovou hranici, konkrétně to bylo 274,63 milionu Kč. A co majitele nových úvěrů potěšilo obzvlášť, byla průměrná úroková sazba, která se poprvé za existenci nové služby stavebních spořitelen dostala pod 3 procenta. Zásluhu na tom má i množství poradenských míst, které stavební spořitelny poskytují nejen přímo na vlastních pobočkách, ale také na pobočkách mateřských bank, takže se zhruba 1 400 místy po celé republice je mohou zájemci vyhledat prakticky v každém městě. 

Vzhledem k velmi dobrým zkušenostem bude spolupráce státu a stavebních spořitelen dále pokračovat. Podle Moniky Truchlikové, generální ředitelky Modré pyramidy stavební spořitelny, budou stavební spořitelny vedle současné spolupráce se státem rozvíjet i nové oblasti zeleného financování. Velký potenciál vidí v podpoře rekonstrukcí bytových domů a družstevního bydlení.

Memorandum o spolupráci na energetické transformaci českých domácností zavedlo první finanční nástroj svého druhu v ČR, který kombinuje státní dotace se zvýhodněným úvěrem od stavebních spořitelen. To mělo zásadní vliv na vývoj nabídky stavebních spořitelen a na rozšíření služeb pro občany o dotační poradenství. Spolupráci ocenila například i Evropská investiční banka s tím, že jde o příklad efektivního využití investičních prostředků.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
02. červenec 2025