Poptávku po stavbách ze dřeva značně brzdí zejména nízké veřejné povědomí o jejich kvalitě. Dalšími důvody jsou podle dotazovaných odborníků ze stavebnictví cena. Pořizovací náklady dřevostaveb jsou zhruba stejné jako u těch zděných. Je to dáno zejména možnostmi prefabrikace konstrukce a následnou rychlostí výstavby.
Stejně je tomu podle většiny dotázaných firem v případě nákladů na údržbu dřevostaveb: 56 procent respondentů tvrdí, že jsou shodné jako u zděných domů, 33 procent ředitelů a ředitelek stavebních firem tvrdí, že jsou náklady na jejich údržbu vyšší.
Analýza se dále zaměřila na dřevostavby ve veřejném sektoru, kde se rovněž pomalu začínají prosazovat, zejména v případě předškolních a školních zařízení, pro které je rozhodujícím kritériem rychlost výstavby.
Argumentem, proč se někteří veřejní zadavatelé nechtějí pouštět do dřevostaveb, jsou také zákony. Například primátorka Třince Věra Palkovská se vyjádřila, že pokud nebude legislativně možné si bez problémů vybrat odpovídající projektovou kancelář se zkušenostmi s těmito stavbami, kvalitního dodavatele, který použije kvalitní materiál, a kvalitní dozor se zkušenostmi, nemají představitelé města odvahu se do tohoto typu výstaveb příliš pouštět.
A takovému volnému výběru brání do značné míry stávající znění zákona o zadávání veřejných zakázek. Dalším faktem je, že na masivní rozšíření dřevostaveb v ČR brání nepřipravenost stavebních předpisů, a zejména protipožárních norem. Jejich aktualizaci připravuje v současné době Ministerstvo průmyslu a obchodu tak, aby byly odstraněny překážky pro vyšší využití materiálů na bázi dřeva.
Ovšem i v Česku se už do dřevostaveb pustili developeři, a někde dokonce s podporou samosprávy. Aktuálně jsou v realizaci tři projekty. Prvním dokončeným je Timber Praha od rakouské společnosti UBM Development. Unikátní dřevostavby nabízejí 62 bytových jednotek o dispozicích od 1+kk až 4+kk v Praze-Řeporyjích. K dispozici je dostatek parkovacích stání, třetina s nabíjecími stanicemi pro elektromobily, a sklepy.
Ve Žďáru nad Sázavou je ve výstavbě projekt dvou čtyřpodlažních bytových dřevostaveb s 34 nájemními byty. Realizaci projektu, jehož investorem je společnost Dostupné bydlení České spořitelny, umožnila zejména dotace od Státního fondu podpory investic. Se záměrem však přišlo vedení města, které pro výstavbu také vybralo vhodný pozemek.
A do třetice, právě v prvních podzimních dnech letošního roku dala Skanska do prodeje byty ve svém prvním bytovém domě, který bude postaven převážně ze dřeva v pražském bytovém komplexu D.O.K. Radlice. „Dřevák“, jak jej společnost pojmenovala, sice vyrůstá ze železobetonové monolitické podnože, ale ve všech nadzemních podlažích využívá dřevěné CLT desky, které slouží jako nosná konstrukce a na vybraných místech i jako pohledový materiál.
Skvělý příklad, jak prosadit dřevo jako stavební materiál, dali Francouzi při letošních olympijských hrách. Paříž totiž pojala olympiádu nejen jako sportovní událost, ale také jako platformu pro propagaci udržitelných stavebních metod. A tak jediný nový stadion postavený pro pařížské hry je dřevostavbou, a to i navzdory tomu, že jde o krytou plaveckou halu. Dřevěné konstrukce dostaly prostor i při výstavbě olympijské vesnice.
Zdroj foto: UBM Development
Zdroj: realitycechy.cz