Pronajímatel sice musí předat byt nájemci čistý a funkční, to ovšem neznamená, že po skončení předchozího nájmu vymění kuchyňskou linku, zrekonstruuje koupelnu či položí nové podlahové krytiny. A tak i když byt novému nájemci vyhovuje dispozičně, ne vždy má stejný názor na vybavení kuchyně, barvu stěn či podlahové krytiny. Co s tím?
Jakákoli oprava, natož i větší rekonstrukce a změny nájemního bytu je třeba projednat nejprve s pronajímatelem. Pokud již při vstupu do nájemního vztahu víte, co vše byste chtěli v bytě změnit, netajte to. Naopak, od počátku to s pronajímatelem otevřeně komunikujte.
Vyhnete se tak pozdějším problémům. Jestliže bude pronajímatel již před podpisem nájemní smlouvy vstřícný, je možné už v této fázi dohodnout, co chcete v bytě změnit. A s tím souvisí to nejdůležitější – jak se rozdělí náklady na tyto úpravy.
A také je zde druhá možnost. I když podle zákona má pronajímatel povinnost předat byt v příslušném stavu, ne vždy to tak musí učinit. Možná je dohoda s budoucím nájemcem, že si byt převezme v horším stavu a nechá ho opravit. Na čí náklady, to už musí být také předmětem další dohody, nebo ještě lépe součástí ujednání nájemní smlouvy.
V tomto případě bývá častá dohoda, že si nájemce vyčíslené náklady „odbydlí“. To znamená, že dohodnutou dobu nebude platit nájemné, nebo ho bude platit ve snížené výši (to se samozřejmě netýká poplatků externím dodavatelům energií, tepla, odvozu odpadů apod.).
Nutnost nebo jen přání rekonstruovat byt se nemusí objevit při vzniku nájemní smlouvy, ale při dlouhodobém nájmu kdykoli později. Zvláště při dlouhodobějším nájmu je typické, že se některé věci opotřebují, ať je to kuchyňská linka, podlahy, nebo sanita. I v tom případě ovšem musí nájemce nejprve s pronajímatelem dohodnout rozsah úprav a kdo je bude hradit.
Pronajímatel může odmítnout tyto náklady hradit, pokud se jedná o kosmetické úpravy. Jestliže chce například nájemce luxusnější kuchyňskou linku, varnou desku, i když předchozí není poruchová, nebo značkové umývadlo, či vzhledově jiné obklady, může pronajímatel úpravy povolit, ale nebude je zřejmě financovat. A nájemce je bude muset uhradit sám.
I přes to, že až bude odcházet, nebude moci například kuchyňskou linku odmontovat. To proto, že byt by měl zůstat v takovém stavu, v jakém byl při nastěhování. A pokud tam kuchyňská linka byla, musí tam zůstat i poté, co se nájemce odstěhuje jinam. Takže tyto náklady si nájemce nijak „neodbydlí“. Pouze bude bydlet v prostředí, které si přizpůsobil svému vkusu a životnímu stylu.
Provede-li nájemce zásadnější úpravy bez souhlasu pronajímatele, ten může požadovat jejich okamžité odstranění, resp. uvedení bytu do původního stavu. Proto pozor zvláště při plánování větších úprav, jako je bourání příček, přestavba kuchyně či koupelny.
Pokud to přesto nájemce udělá a pronajímatel bude dodatečně souhlasit a nebude požadovat uvedení do původního stavu, stále to neznamená, že musí náklady na tyto práce hradit. Pokud to nebylo dohodnuto předem, nemusí. A to ani v případě, že se úpravami zvýšila hodnota bytu.
Existuje ovšem výjimka, kdy nájemce souhlas pronajímatele nepotřebuje. Respektive pokud pronajímatel nesouhlasí, může se obrátit pro povolení rekonstrukce na soud. Je to tehdy, pokud nájemce či některý z členů jeho rodiny potřebuje byt přizpůsobit svému zdravotnímu stavu. Často bývá třeba například pro vozíčkáře odstranit různé bariéry, rozšířit dveře do koupelny, snížit pracovní desku v kuchyni či podobné. I v tomto případě ale je nájemce povinen po skončení nájmu uvést byt do původního stavu, pokud ho pronajímatel výslovně nevyzve, aby byt ponechal v upraveném stavu.
Co vše je možné považovat za změnu v bytě?
Opravou nazýváme většinou něco, co je třeba opravit – například zásuvku, netěsnící okno. Rekonstrukce je vždy většího rozměru, něco při ní bouráme, stavíme nové příčky, měníme dispozice. To vše je třeba provádět v dohodě s pronajímatelem.
A co přimontování věšákové stěny, televize nebo vytapetování? V takových případech u odborníků převažuje názor, že tyto drobné změny nelze považovat za podstatné úpravy a nepotřebují souhlas pronajímatele. Ovšem při ukončení nájmu by měly být například otvory do zdí zasádrovány, tapety strženy a zdi vymalovány, a podobně by se mělo postupovat i v případě dalších drobných zásahů.
Zdroj: realitycechy.cz