Především je to z důvodu úpravy záloh na některé služby spojené s užíváním bytu. I na dítě se totiž mohou rozpočítávat společné náklady (např. odpad, výtah apod.). Toto místo se pak také počítá za trvalý pobyt dítěte. Ovšem i ten je třeba nahlásit.
Podle zákona je místem trvalého pobytu narozeného dítěte místo trvalého pobytu matky v době jeho narození. Nemá li matka trvalý pobyt na území ČR, je místem trvalého pobytu dítěte v době jeho narození místo trvalého pobytu otce v ČR. V případě, že ani jeden z rodičů nemá trvalý pobyt na území ČR, postupuje se podle právní úpravy státu, kde rodiče mají trvalý pobyt. Nicméně i k českému státu mají rodiče z jiných států povinnosti, pokud se jim zde narodí dítě.
Pokud se na území České republiky narodí dítě, jehož rodiče nejsou občany ČR, ale občany jiného státu Evropské unie, nemusí pro něj žádat o žádné pobytové oprávnění. Pokud se plánuje, že dítě bude na území České republiky pobývat po dobu delší než 3 měsíce, rodiče požádají o osvědčení o registraci občana Evropské unie. To může být vyžadováno například u zápisu dítěte do mateřské nebo základní školy nebo na některé volnočasové aktivity nebo do dobrovolných spolků.
Pokud cizinec pobývá na území České republiky na základě povolení k trvalému pobytu, může pro dítě (občana Evropské unie) požádat o vydání povolení k trvalému pobytu z humanitárních důvodů. Jako účel rodiče uvedou společné soužití se zákonným zástupcem s povoleným trvalým pobytem.
Jiné je to u cizinců, kteří nejsou občany zemí EU. Pokud se jim na území České republiky narodí dítě, může pobývat na území přechodně po dobu nejdéle 60 dnů. Do té doby musí území buď opustit, nebo může požádat na pracovišti Ministerstva vnitra o povolení k pobytu nebo vízum.
Pokud rodiče změní trvalé bydliště, změní je pochopitelně i dítě. Při nastěhování do nového bydliště je třeba, aby rodič, resp. zákonný zástupce dítěte, který jde přihlašovat nový trvalý pobyt, nezapomněl předložit mimo základních dokladů potřebných k přihlášení trvalého pobytu také rodný list dítěte a občanský průkaz nebo pas, pokud ho dítě má vystavený. Jestliže rodič trvalé bydliště nemění, ale dítě ano (například se stěhuje natrvalo k druhému z rodičů, k prarodičům apod.), je třeba předložit také doklad o vlastnictví nebo nájmu bytu či domu, v němž bude mít trvalé bydliště. To předkládají při změně trvalého pobytu i dospělé osoby.
Ač lze mnoho věcí již s úřady řešit elektronicky, přihlášení k trvalému pobytu do této agendy nepatří. I v případě novorozeného dítěte je tedy třeba dostavit se na příslušný městský či obecní úřad, vyplnit tam přihlašovací lístek k trvalému pobytu a doložit doklady.
Zdroj: realitycechy.cz