Zvláště činžovní domy z první republiky stavěli naši předkové s mnoha schody do přízemí. Napočítám jich vždy minimálně pět, často ale i deset a víc. Je to pochopitelné, v přízemí bývaly obchody nebo služby, v zadní části domu pak suterénní prostory, často byt pro domovníka, a sklepy. Pro mnohé z nás však může být i pár schodů nepřekonatelnou překážkou a zdolávat ji každý den je pro mnoho osob prakticky nemožné.
Bariéry se netýkají jen hendikepovaných
A nejsou to jen vozíčkáři, ale i mnoho dalších, pro které každý práh, každý schůdek znamená potíž či fyzickou bolest. Pokud si někdo zlomí nohu, bude mít stejný problém, ale tak časově omezený, že kvůli tomu nebude měnit byt. Ovšem jestliže utrpí úraz s trvalými následky, nezbude nic jiného, než stávající dům či byt přizpůsobit svým potřebám – anebo si najít jiný. Právě tak když se senior rozhodne přestěhovat, měl by bezbariérovosti věnovat pozornost. Zdraví nemusí vydržet věčně.
Jestliže se tedy chystáte na prohlídku bytu, zastavte se hned u vchodu do domu. Před vchodovými dveřmi i za nimi by měl být prostor 1,5 x 1,5 metru, aby tam mohl snadno manévrovat i člověk na invalidním vozíku. Většina vchodů do domu má nějaký ten schůdek z ulice. Měl by být takový, aby se na něj nechala umístit nájezdová plošina. Dveřní kliky, ale i zvonky by měly být ve výšce přibližně 85 cm. Nad vchodem by měla být stříška, aby člověk vcházející nebo vycházející z domu mohl stát v suchu. Vchod by měl být také dostatečně osvětlen.
Bezbariérový vstup ještě neznamená bezbariérový byt. Pro běžné osoby může však být i běžný byt příjemný a upraven tak, aby byl co nejméně problematický při menších zdravotních omezeních. Pohodlné jsou určitě místnosti bez vyvýšených přechodových prahů, v koupelně je vhodné mít sprchový kout bez jakéhokoli schůdku a se sklopným sedátkem. Na WC je vhodné mít dostatek prostoru, třeba jen proto, aby se tam vešla i natažená noha, momentálně v sádře.
Je mezonetový byt přesně to, co hledáte?
U mezonetových bytů se často konstruují schodiště do vyššího patra, aby nezabrala moc prostoru. Pak jsou často velmi úzká nebo zatočená, stupně nemají klasickou výplň. K vidění jsou i na schodištích materiály, jako je sklo, kov, zábradlí nahrazují sítě a podobné materiály. Určitě to vypadá efektně, ovšem praktického na tom není nic. Po takových schodech s berlemi nevystoupáte, ani si tam nedáte nainstalovat schodolez.
Byt bez zbytečných bariér ovšem ještě není bezbariérový byt
Ten musí být speciálně upraven pro ubytování osob se zdravotním postižením nebo s omezenou pohyblivostí. Pokud budete pátrat po takovém bytu, většinou jej najdete ve speciálních bytových domech, které stavějí obce, města, ale nyní již také někteří developeři. Bezbariérový byt disponuje širšími dveřmi, v případě schodů v domě nebo v bytě je nainstalován výtah nebo schodolez, chodba musí být širší, aby umožnila manévrování s invalidním vozíkem.
Ve sprchovém koutě a u toalety musí být madla, toalety jsou vyvýšené. Pracovní plochy v kuchyni, ale i třeba umývadlo v koupelně jsou umístěné níže, aby k nim měly zajištěn pohodlný přístup osoby na vozíčku. Skříňky a úložné prostory mohou mít výsuvné police nebo nastavitelnou výšku pro snadné použití. Vypínače světel a elektrické zásuvky jsou instalovány ve výšce, přístupné z vozíku. Byty mohou i vizuální nebo sluchové signalizace pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením. Některé bezbariérové byty mohou obsahovat systémy nouzového volání neboli SOS tlačítka, která umožňují obyvatelům požádat o pomoc v případě nouze.
Ne každý, koho postihnou zdravotní potíže, může byt změnit. Pokud bydlí v pronájmu, pronajímatel mu musí umožnit úpravu bytu tak, aby v něm mohl dál bydlet. Na tuto úpravu lze získat státní příspěvek podle vyhlášky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. V rámci bydlení příspěvek zahrnuje například pro vozíčkáře stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC, příspěvek na rozšíření dveří, na pořízení schodolezu nebo přenosné rampy a pro zrakově a sluchově postižené občany různé signalizační systémy nahrazující zvukové signály světelnou či vibrační signalizací.
Zdroj: realitycechy.cz