Pěknou nemovitost lze získat také v dražbě. Kde ji najít?

Pěknou nemovitost lze získat také v dražbě. Kde ji najít?

Dražby bývají dobrovolné a nedobrovolné. Dobrovolnou dražbu pořádá, resp. iniciuje sám majitel nemovitosti. Většinou s cílem získat dobrou cenu a uhradit jiné závazky, či prostě jen prodat výhodně nemovitost. Nedobrovolnou dražbu vyhlašují většinou exekutoři na základě pokynu insolvenčního správce dlužníka – tedy vlastníka nemovitosti. Výnosem z dražby jsou pak splaceny jeho dluhy.

Pokud chcete investovat do nemovitostí, často je proto výhodné vybrat si nemovitost v nedobrovolné dražbě. I když se to zdá na první pohled neetické, je pochopitelné, že investor chce nakoupit co nejlevněji. A to se může povést právě v takové dražbě.

Veškeré dražby najdete na Centrální adrese neboli na webových stránkách oficiálního informačního systému o dražbách a ostatních nabídkách, které provozuje Česká pošta. K dispozici jsou veškeré informace o nemovitostech, samozřejmě včetně odhadu ceny, vyvolávací ceny a výše dražební jistoty. U elektronické dražby je také informace, kde je třeba se zaregistrovat.

Co vše je nutné ověřit?

Především znalecký posudek. Odborníci v oblasti dražeb nemovitostí doporučují pořídit si svůj vlastní odhad, protože se může stát, že odhad nemusí odpovídat skutečné hodnotě nemovitosti. V té souvislosti je třeba se také podívat na list vlastnictví, protože mnoho takto prodávaných nemovitostí má nějaká omezení.

Některá z nich budou dražbou smazána, protože jsou uvalena na nemovitost právě z důvodů, že vlastník například nemá na splacení hypotéky nebo má jiné dluhy (typickým takovým břemenem je zástavní právo). Ale to nemusí být vždy – některá břemena mohou přejít na nové vlastníky (výměnek, věcné břemeno dožití, právo cesty a další). Z listu vlastnictví se také zjistí, zda je či není nemovitost v podílovém spoluvlastnictví.

Pokud si zjistíte vše potřebné, můžete získat zajímavou nemovitost za výhodnou cenu. Největší výhodou dražby je totiž nižší cena nemovitosti než v případě běžných obchodních transakcí. Druhou výhodou je rychlost, s jakou nemovitost získáte. Majitelem nemovitosti se stanete ihned po konci dražby a uhrazení konečné nabídky. A konečně, dražba je také podle odborníků jedním z nejtransparentnějších prodejů nemovitosti. V předstihu získáváte velmi podrobné informace o nemovitosti a vždy máte přehled o nabídkách ostatních účastníků. Prokazatelně pak vyhrává nejvyšší z nich.  

Nákup nemovitosti v dražbě má ale také své nevýhody, které je nutné zvážit, pokud do této transakce vstoupíte. Jednak nelze využít hypotéky. Dále se může stát, že i když nemovitost vydražíte, budete mít problémy s původním vlastníkem. Existují i situace, kdy se bývalý vlastník v exekuci odmítl vystěhovat a je třeba ho vystěhovat soudní cestou. To však může trvat devět až osmnáct měsíců, někdy i déle. Třetím nedostatkem je, že nemovitost nemůžete reklamovat. Kupujete ji, jak se obecně říká, „jak stojí a leží“, respektive s jejími zveřejněnými, ale i skrytými vadami a pro dražbu neplatí možnost pozdější reklamace či uplatnění slevy.

Je pochopitelné, že investiční nemovitost musí mít i vhodnou polohu, aby bylo možno s ní dále pracovat – pronajímat ji, opravit, prodat a podobně. Takže pokud budete vybírat, určitě se budete snažit najít nemovitost s atraktivní lokalitou. Ale podle odborníků, kteří se v oblasti exekučních dražeb pohybují, se dražby vyplatí také například u pozemků či nemovitostí na venkově, o které je malý zájem. A proto dochází k opakování dražby, kde je nemovitost nabídnuta za nižší cenu než v první dražbě. Malý zájem bývá také o spoluvlastnické podíly, ale i tyto situace lze řešit a v konečném měřítku to může znamenat výhodnou koupi.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
25. únor 2025