Rekonstrukce se stavební firmou, nebo ve vlastní režii?

Rekonstrukce se stavební firmou, nebo ve vlastní režii?

Jestliže kupujete starší nemovitost, zřejmě počítáte s částečnými úpravami, nebo dokonce s podstatnější rekonstrukcí. Ovšem je vhodné ještě před koupí nemovitosti si promyslet, jak bude rekonstrukce náročná, jak dlouho bude trvat, a zda na ni budete mít dostatek finančních prostředků.

Mnoho kupujících mávne při prohlídce nemovitosti rukou nad některými vadami s tím, že nebude problém je v rámci renovace odstranit. Je třeba si ale uvědomit, že každá taková vada, nerovnost, kapající radiátor, netěsnící okno představuje nemalé peníze. A pokud navíc kupujete na hypotéku, zamyslete se, zda po koupi zbyde dost, aby se nemovitost dala upravit ještě před nastěhováním. Jestliže se nemovitost bude rekonstruovat tzv. z gruntu, budou potřeba další peníze. Kde je vzít?

Možností je několik a záleží na tom, z jakého základu kupující vychází. Nejtěžší situací asi je, pokud kupující musí všechny své úspory vložit do kupní částky jako svůj podíl, ke kterému banka dodá hypotéku. Neboť, jak je známo, hypotéku banka nikdy neposkytuje na 100 % kupní ceny, resp. hodnoty nemovitosti. Většinou to je maximálně 80 %. Zbytek musí kupující dodat z vlastních zdrojů. Pokud má přesně takovou částku, na opravy už mu nezbude.

Je však výhodné provést rekonstrukci, nebo i drobnější opravy před nastěhováním. Jakmile se nemovitost zabydlí, znamená to zátěž pro obyvatele, ale i ztížené podmínky pro samotnou rekonstrukci. Řemeslníci nebudou mít úplně volné pole působnosti, některé práce budou muset rozfázovat do několika etap, i když by je při volné nemovitosti zvládli udělat najednou. A to bude znamenat třeba i navýšení nákladů.

Jestliže máte rezervu, s níž můžete počítat na rekonstrukci, je to ideální řešení. Pak ještě zbývá otázka, zda ji zadat jedné firmě, nebo více odborníkům, anebo si třeba část úprav udělat vlastními silami.

Ta poslední varianta přichází v úvahu tehdy, když má člověk dostatek času, nemusí se brzy stěhovat, a také přece jen potřebuje mít praktické znalosti a zkušenosti. Články typu „celou chalupu zrekonstruovali sami“ berme trochu s nadhledem. Určitě každý trochu zručný člověk umí vykopat starou dlažbu, vyvézt suť, zlikvidovat staré nátěry. Laik se určitě naučí také naštukovat zeď, položit podle návodu z hobby obchodu plovoucí podlahu nebo postavit sádrokartonovou příčku. Ale pustit se do odbornější prací, jako je rozvod elektřiny, vody, zasazení oken či položení dlažby, vyžaduje praxi, a přece jen znalosti z daného oboru. Proto tak jako tak je k těmto pracím třeba povolat profesionály. Ale zda bude lepší, aby to byli jednotlivci, kteří udělají svoji práci a odejdou, nebo firma, která vše zorganizuje, záleží na mnoha faktorech.

Základem každé rekonstrukce je položkový rozpočet je, ve kterém je vidět, co vás budou stát jednotlivé práce. Základ může vytvořit i laik. Na internetu existují různé kalkulačky, které spočítají stavební práce z různých materiálů, rozvody elektřiny i zateplení obvodových stěn. Ceny jsou ovšem orientační. Pokud vám je dodají profesionálové, měla by tu být větší jistota, že tyto ceny budou platné a dodrží je. Pokud máte dostatek času, můžete tedy k rekonstrukci přistoupit částečně systémem „udělej si sám“, a na odbornících nechat práce, na které si netroufnete. Rekonstrukce tímto způsobem může být levnější, ovšem také může trvat mnohem déle a vyžádat si podstatně více vašeho času. K tomu připočtěte, že ne vždy můžete narazit na opravdového profesionála, a tak se práce mohou prodlužovat a prodlužovat. Delší čas na rekonstrukci znamená zároveň pozdější nastěhování do nového domova, a tím pádem vyšší náklady na dosavadní bydlení.

To se sice může stát i se stavební firmou. Tam by ale měla být oporou kvalitní smlouva o dílo, která nejen přesně vyjmenuje všechny práce, které má firma provést, ale zároveň i sankce za zpoždění, možnost reklamací a podobně. Pravděpodobně se tedy budete moci i dříve stěhovat, a tím pádem neplatit za dosavadní pronájem.

Již při koupi nemovitosti myslete na to, zda bude třeba poté, co se stanete vlastníky, okamžitě investovat do její renovace, či dokonce rozsáhlejší rekonstrukce. A již v této chvíli je třeba promyslet, zda vám zbyde dostatek prostředků na tyto práce. Jestliže si spočítáte, že bude finanční zajištění rekonstrukce pro vás problémem, možná bude stát za to požádat realitního makléře, zda pro vás nenajde nemovitost, která nebude vyžadovat takové další náklady. A celý nákup důkladně zvážit.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
11. březen 2025