Seniorské bydlení jako nová investiční příležitost?

Seniorské bydlení jako nová investiční příležitost?

Mnoho seniorů odmítá opustit své byty či domy, i když jejich údržbu nezvládají. Pokud nemají blízko rodinné příslušníky, jsou navíc často odkázáni na služby cizích osob. Odmítat se stěhovat je někdy pochopitelné, protože ve stáří ne každý zvládá velké změny. Nicméně někdy taková změna znamená podstatné zvýšení kvality života.

Pokud zůstane ve velkém bytě či domě dokonce jedna osoba, nezbývá, než věnovat spoustu času a financí na údržbu takové nemovitosti. Nemluvě o tom, že i každodenní provoz stojí nemálo. A kde zbývá čas a peníze na koníčky, kontakty s přáteli? Že i ve vyšším věku lze bydlet kvalitně a užívat si komfortu, bez zbytečné námahy,  a v jistotě, že o ně bude v případě potřeby postaráno, dokazuje mnoho příběhů těch, kteří se k takovému kroku rozhodli.

V seniorském věku je důležité zvolit si bydlení, které bude pohodlné a bude respektovat i případná zdravotní omezení, která mohou nastat. V takových okamžicích pak je výhodné mít po ruce takové služby, za kterými se běžně jezdí desítky kilometrů. Řada developerských projektů v Česku se již zaměřuje na stavbu bytových domů, které respektují specifické potřeby seniorů.

Rozhodně však nejde o „klasické“ domovy s přísným, někdy až nemocničním režimem, či o domovy s pečovatelskou službou. Na mnoha místech vyrůstají areály, v nichž se důraz klade nejen na potřebný servis a bezpečí, ale především na soukromí a rodinnou atmosféru.

Většinou jde o menší byty, často garsoniéry, byty 1+kk nebo 2+kk, které jsou určeny k pronájmu. Ovšem existují, již projekty, které nabízejí takové byty do osobního vlastnictví. Do neosobního bydlení mají daleko. Provozovatelé je nechávají většinou vybavit jen kuchyňskou linkou, potřebnými spotřebiči, případně vestavěnými skříněmi.

Další bytové vybavení si mohou nájemníci opatřit nebo přivézt dle svého vkusu a svých potřeb.

V některých areálech je možnost chovat domácího mazlíčka. A samozřejmostí právě pro rodinnou atmosféru je volný režim, přijímání návštěv, které mohou v bytě přespat. Bytové komplexy se často nacházejí v uzavřeném areálu, některé jsou obklopené parkem nebo velkou zahradou, některé mají krytý bazén a společenské prostory, jako je knihovna, společenská místnost, restaurace, kavárna, tělocvična a podobné.

Důležité jsou však služby, které nájemníkům – seniorům poskytují zaměstnanci takového komplexu. Mezi ně patří zajištění dovozu obědů, nákupu potravin, drobného zboží či tiskovin, úklid a pravidelná údržba bytu a drobné opravy v něm, vyzvedávání léků a zdravotnických potřeb, doprovod k lékaři, praní prádla.

Samozřejmostí je internetové připojení a televizní příjem. V některých komplexech jsou prostory pro provoz služeb, jako jsou manikúra, pedikúra, kadeřnictví, masáže. Zaměstnanci také organizují mnoho volnočasových aktivit, jako jsou besedy, koncerty, výlety, různé vzdělávací programy, které zajišťují ve spolupráci s externími lektory. Už z toho vyplývá, že nájemní bydlení v takových komplexech není nijak svázáno striktním režimem, ale má spíše přesah do komunitního bydlení s nadstandardními službami.

Ovšem je zde něco navíc, na co provozovatelé myslí, neboť seniorský věk má svá specifika a nejednou je třeba blízkost zdravotní pomoci či konzultace lékaře. Častá je proto nonstop služba zdravotní sestry a pečovatelky, které jsou určené pro krátkodobou pomoc. Při dlouhotrvající péči pak lze tyto služby kombinovat s klasickými pečovatelskými a sociálními službami akreditovaných poskytovatelů.

Pobyt v bytových domech či komplexech určených prioritně pro seniory je vhodný pro každého, kdo žije osamoceně a hledá nové přátele, zájmy a aktivity, ale také potřebuje nebo chce pomoci s běžnými denními činnostmi. A vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ocení, že je k dispozici pečovatelský a zdravotnický personál, na který má možnost se kdykoliv obrátit. Přitom nezůstane odtržený od rodiny, která má možnost kdykoli za ním přijet třeba i na celý víkend.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
19. březen 2025