Jakmile došlo k oznámení ČNB poklesu základních úrokových sazeb, od kterých se mimo jiné mohou odvíjet ceny hypoték, stala se právě tato informace silným motivem pro nákup nemovitosti nejen zájemců ze Zlína, ale také z ostatních místě České republiky. Zejména těch, kteří o pořízení nemovitosti uvažovali již delší dobu.
Před třemi lety se totiž průměrná úroková sazby hypotečního úvěru dostala nad hranici 6 %. Ještě o rok dříve se sazby pohybovaly okolo 2,5 %. Šlo o výrazný šok, který mnoho kupujících od nákupu nemovitosti odradil.
Podle Dalibora Stříbného z realitní kanceláře Explicit, ovšem současné ceny nemovitostí překračují nová maxima. „V lednu 2021 se ve Zlíně prodával byt 2+1 (58 m?) za 3 350 000 Kč, zatímco v lednu 2025 by se podobný byt prodal za 3 900 000 Kč. Aktuálně je patrný růst cen, který je způsoben nedostatkem nabídky - zájemci o koupi jsou, ale na trhu chybí dostatek dostupných nemovitostí.“
Současný růst cen potvrzuje také zlínský makléř Tomáš Surovec. „Minulý rok jsme prodávali byt 2+1 k rekonstrukci ve Zlíně na Podhoří. Prodal se za 3 300 000 Kč. Podobný byt jsme prodávali letos s nabídkovou cenou 3 400 000 Kč a v aukci se cena vyšplhala na 3 740 000 Kč.“
Nešlo ovšem pouze o růst cen bytů. Poslední rok byl ve Zlíně také ve znamení zdražování nájemného.
„Vnímal jsem, že ve většině velkých měst rostlo nájemné v průběhu celého roku 2024, ve Zlíně však zůstávaly ceny poměrně stabilní. Ke znatelnějšímu nárůstu došlo až ke konci roku, kdy se nájmy zvýšily přibližně o 20 %. Mezi hlavní faktory tohoto růstu patří nedostupnost vlastního bydlení, inflace a omezená nabídka pronajímaných bytů,“ upřesňuje Dalibor Stříbný.
Podle Tomáš Surovce je současný růst cen nájemného patrný zejména u nových bytů. „Asi před rokem jsem ve Zlíně, hlavně u starších bytů v původním stavu, cítil sníženou poptávku. Na byt, kde bylo před třemi lety 8-10 zájemců, a o byt se přetahovali, byla najednou 1-2 prohlídky týdně s tím, že mají prohlídky ještě jinde. O krásné byty v novostavbách byl a je zájem pořád. Lidé jsou více nároční a raději si připlatí, aby mohli bydlet v novém. Naopak o zájem o byty v původním stavu klesá. Nemalou část trhu s pronájmy tvoří také cizinci, kteří jsou schopni akceptovat i vyšší nájem.“
Samostatnou kategorii tvoří stavební pozemky. Těch je stále velký nedostatek, a to se projevuje na sále rostoucích cenách. Podle Dalibora Stříbného jsou stavební pozemky v nabídkách zlínských realitních kanceláří spíše výjimkou a pokud se objeví na trhu, jejich ceny jsou často vysoké. Zájemci tak musí hledat spíše v okolních obcích.
Stavební pozemky považuje za nedostatkové zboží také Tomáš Surovec. „Pěkné stavební pozemky jsou stále nedostatkové zboží. Už si snad ani nepamatuji, kdy jsem prodával nějaký stavební pozemek přímo ve Zlíně. Díky tomu rostou ceny pozemků i na periferiích města a dojezdová vzdálenost ze Zlína, kterou jsou lidé schopni akceptovat se prodlužuje.“
Oslovení makléři se shodují na tom, že ti, kteří aktuálně hledají nové bydlení by zbytečně otálet neměli. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by se na trh dostal v brzké době větší počet nemovitostí. Navíc lze předpokládat, že sazby hypotečních úvěrů mohou klesat i nadále, což bude podpora pro pořízení vlastního bydlení na úkor nájemního.
Zdroj: realitycechy.cz