Kde danit příjem z provozu ubytování či prodeje nemovitosti v zahraničí?

Kde danit příjem z provozu ubytování či prodeje nemovitosti v zahraničí?

Nemovitosti vlastněné v zahraničí jsou dnes již mnohem běžnějším jevem, než bývaly. Situaci ulehčilo členství v EU i předpisy některých zemí, kteří dříve například neumožňovaly nákup nemovitosti fyzickou osobou. Je tedy pochopitelné, že se i zisky z těchto nemovitostí nebo z prodeje nemovitosti stávají předmětem daně. Kde se tyto daně platí a kde se přiznávají?

Danění příjmů z pronájmu zahraniční nemovitosti

Pokud máte v zahraničí nemovitost, vilu, dům, apartmán a pronajímáte jej, týká se vás daň z příjmů, kterou budete odvádět v České republice. I když pronajímáte nemovitost v zahraničí prostřednictvím nějaké platformy nebo zprostředkovatele, je to z hlediska zákona považováno za podnikání a je třeba mít k této činnosti živnostenské oprávnění. Příjem se zdaňuje v České republice, pokud jste daňovým rezidentem ČR, což je většina občanů ČR.

"Daňový rezident je zpravidla občan dané země, v níž se narodil a má v ní trvalý pobyt, pokud v jiné zemi tráví méně než 6 měsíců v roce." – Více o této tématice na webu Finanční správy.

Příjmy z krátkodobého ubytování v zahraničí je tedy nutné uvést jako příjmy z podnikání dle § 7 zákona o daních z příjmů. Tyto příjmy též podléhají odvodům sociálního a zdravotního pojištění, a je tedy nutné vyplnit i příslušné přehledy.

Prodej nemovitosti v zahraničí

Jiné to je, pokud jste nemovitost v zahraničí v daném roce prodali. Tyto příjmy se většinou daní v zemi, v níž se daná nemovitost nachází, a to dle jejích zákonných předpisů. Ale i ve své domovské zemi máte povinnost tento příjem nahlásit. Nebude však již zdaněn.

Na celounijní úrovni totiž neexistují jednotná pravidla, která by určovala způsob, jakým má být zdaněn příjem státních příslušníků zemí EU, kteří žijí, pracují nebo mají majetek, z něhož profitují, mimo svou domovskou zemi. Takže země, jejímž jste daňovým rezidentem, může zpravidla zdanit váš celosvětový příjem, ať již z výdělečné činnosti či z kapitálu. Myslí se tím plat, mzda, důchod, dávky, příjmy plynoucí z nemovitostí či jiných zdrojů nebo zisky z prodeje nemovitosti, které pobíráte v kterékoli zemi na světě.

Ovšem řada zemí má vzájemně uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, která obyčejně určuje, ve které zemi bude mít daňový poplatník tzv. daňový domicil, tedy kde bude platit daně z příjmu. To se týká právě ubytování v zahraničních apartmánech, které se pak buď tzv. vyjmutím nebo zápočtem vyloučí z dvojího zdanění. 

Při prodeji nemovitosti pak musí prodávající - daňový rezident České republiky tento příjem uvést do daňového přiznání v České republice. Následně se tento příjem vyjme ze zdanění. Pokud je váš případ obzvláště složitý, doporučují pracovníci Finanční správy obrátit se před vyplněním daňového přiznání na daňové orgány jedné nebo obou zemí a požádat je o vyjasnění vaší situace.

Jiná situace nastane, pokud občan ČR zdědí nemovitost v zahraničí. Podle platných zákonů ČR se dědická daň nehradí, a ani není třeba zdědění nemovitosti uvádět do daňových formulářů.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
24. březen 2025