Potřeba studentského bydlení stále vzrůstá. Malé byty díky tomu zdražují

Potřeba studentského bydlení stále vzrůstá. Malé byty díky tomu zdražují

Na rozdíl od některých mladých lidí, kteří vyznávají přednosti „mamahotelu“, je mnoho takových, kteří se chtějí osamostatnit co nejdříve. Jednak to vyplývá z toho, že jdou studovat do jiného města, než je jejich bydliště, ale druhým důvodem je i fakt, že jejich styl bydlení se liší od toho, jak bydlí jejich rodiče.

Studentské ubytování na vysokoškolských kolejích dnes zdaleka nepokrývá poptávku po tomto typu ubytování. Ostatní studenti si tak pronajímají běžné byty a formou spolubydlení sdílejí prostor i náklady na něj tak, jak je tomu běžné všude ve světě. Ostatně, i popularita amerického seriálu Přátelé byla založena na spolubydlení, jeho radostech i strastech. 

Nedostatek studentského ubytování není jen problémem České republiky. Organizace The Class Foundation a společnost Savills zpracovala Evropský investiční barometr studentského ubytování (PBSA), který zahrnuje odpovědi investorů a provozovatelů s portfolii většími než 132 000 lůžek po celé Evropě a celkovou hodnotou aktiv přibližně 25,3 miliardy eur. Respondenti očekávají, že počet svých lůžek během 2 až 5 let zvýší o 70 %

Fraser Watson, Head of Investment v Savills Czech Republic & Slovakia, k tomu řekl: „Poptávka po studentském ubytování v Praze je již několik let stabilně vysoká. Celková nabídka nových ubytovacích kapacit neroste ale tak rychle, aby tuto poptávku uspokojila. Aktuálně je ve městě pouze 28 550 studentských lůžek, což zdaleka nestačí.“

V Praze je 90 % kapacit studentského bydlení vlastněno vysokými školami

V současnosti se v Praze nachází 22 soukromě vlastněných studentských rezidencí s celkovou kapacitou téměř 3 000 lůžek. Pokud bychom zahrnuli existující projekty spolubydlení, které jsou mezi studenty také velmi oblíbené, číslo by se zvýšilo na 3 800 lůžek,“ doplňuje Vojtěch Wolf, Senior Investment Analyst v Savills Czech Republic & Slovakia.

Z celkového počtu vysokoškolských studentů v Praze je 71 200 českých studentů, kteří mají trvalý pobyt mimo hlavní město. Největší počet těchto studentů žije ve Středočeském kraji, tedy v okolí Prahy a dostatečně blízko na to, aby mohli denně dojíždět. Zbývajících 46 400 českých studentů pravděpodobně bude hledat ubytování v Praze. K tomu je třeba přičíst dalších 27 660 zahraničních studentů, kteří studují na pražských univerzitách.

Každý akademický rok v Praze hledá ubytování kolem 75 000 vysokoškolských studentů

Podle typu pokoje a vybavení se měsíčně platí zhruba od 2500 do 6000 korun. Vzhledem k počtu míst však musí mnoho studentů hledat v běžných pronájmech.

Aby se jim bydlení příliš neprodražilo, mohou požádat o příspěvek na bydlení.Pro studenty platí v případě této sociální dávky stejná pravidla jako pro ostatní občany, s několika výjimkami. Zásadní podmínkou je, že studenti musí bydlet v nájmu nebo ve vlastním bytě a musí mít uzavřenou nájemní nebo podnájemní smlouvu. K žádosti je třeba doložit skutečné náklady na bydlení, tj. nájem, poplatky za služby, energie apod.

Výše příspěvku se pak vypočítá na základě skutečných nákladů na bydlení a čistých příjmů všech osob, které v bytě žijí. Do příjmů studentů se počítá: výživné od rodičů, sirotčí důchod a příjmy z podnikání, s výjimkou měsíců červenec a srpen. Do příjmů se do věku 26 let nepočítají brigády na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ), stejně tak se nepočítají stipendia.

Příspěvek na bydlení pro studenty je významná pomoc, která může zmírnit finanční zátěž spojenou s bydlením během studia. Důležité je, aby studenti splnili všechny podmínky a důkladně připravili dokumentaci pro Úřad práce. Díky příspěvku na bydlení mohou studenti lépe zvládat své finanční závazky a soustředit se na studium.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
28. březen 2025