Obecně závazné vyhlášky"
jsou právní předpisy, které vydávají zastupitelstva v oblastech samosprávy obce nebo kraje. Jejich vydávání se řídí určitými pravidly, která obec musí dodržet, aby vyhláška byla platná. Na to dohlíží ministerstvo vnitra. Vyhlášky mohou upravovat pouze otázky místního významu, které jsou v zájmu občanů obce. Povinnosti nebo zákazy musí být co nejkonkrétnější. To se vztahuje jak na popis zakazované činnost, tak na lokalitu, kde se činnost reguluje.
Vyhlášky mohou konkrétně regulovat například konzumaci alkoholu anebo zdržování se na veřejnosti s otevřenou lahví, kouření na dětských hřištích, sportovištích a v budovách určených pro společenské, kulturní nebo sportovní akce s účastí osob mladších 18 let, provozování hazardu, pohyb psů, používání hlučných zařízení ve večerních a ranních hodinách. Vyhláška tak může regulovat dobu, ve které je možné používat sekačky, křovinořezy, okružní pily a dalších hlučné nástroje.
Může stanovit například i podmínky pro pořádání, průběh a ukončení veřejně přístupných sportovních a kulturních akcí, jako jsou sportovní utkání nebo taneční zábavy a diskotéky. Může dokonce stanovit výjimečné případy, kdy bude doba nočního klidu kratší, nebo dokonce žádná (např. v případě obecní slavnosti). Soukromé akce takto regulovat nemůže, a tak soukromé osoby, i když na vlastním pozemku, musí respektovat vyhlášku, případně zákon stanovující dobu nočního klidu (zákon o ochraně veřejného zdraví).
Domovní řád
pro chování v domě není povinností, bytové družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek nebo majitel domu jej nemusí sepsat. Pokud však domovní řád neexistuje, je třeba jej dodržovat, a to se vztahuje nejen na vlastníky bytů či nájemníky, ale obecně na kohokoliv, kdo se v domě z nějakého důvodu pohybuje, ať už to jsou návštěvy stálých obyvatel či osoby, které v domě vykonávají nějakou činnost jako je údržba domu, úklid společných prostor, opravy apod. Proto by také vlastníci bytů, pokud je pronajímají, měli do svých nájemních smluv začlenit bod týkající se dodržování domovního řádu, aby se pak nájemníci nemohli vymlouvat, že o něm nevěděli.
Domovní řád by měl obsahovat to, co zákon neřeší. Ten řeší pouze zásadnější prohřešky, a nikoliv běžná pravidla fungování domu. Vlastníci tak mohou v domovním řádu zdůraznit či zakázat určité aspekty, jako je rušení nočního klidu, grilování na balkonech, problémy s tříděním odpadu, chování a venčení zvířat, bezpečnost domu apod. Domovní řád také většinou upravuje pravidla pro užívání společných částí a zařízení domu, jako jsou sklepy, prádelny, kočárkárny, kolárny a další.
Domovní řád může například také zakotvit povinnost nejen podle zákona dodržovat noční klid od 22:00 do 6:00, ale také stanovit sankce za jeho porušení. A právě sankce jsou to, s čím je třeba při porušení obecní vyhlášky či domovního řádu, počítat.
V domovním řádu by přirozeně měl být upraven i postup při jeho porušení. Tedy například nejprve výzva k nápravě, v případě, že k nápravě nedojde, tak pokuta. Ta by měla být v přiměřené výši dle konkrétního prohřešku. SVJ, družstvo či vlastník domu však musí prokázat, kdo domovní řád konkrétně porušil. Jako důkazy můžou posloužit fotografie, záznam z bezpečnostní kamery nebo svědectví souseda. Spor může nakonec skončit i u soudu a pokutu lze vymáhat i exekučně.
Porušení obecně závazné vyhlášky je většinou přestupkem, jehož důsledkem je opět pokuta. Přestupek projednává obecní úřad obce s rozšířenou působností, ale může to být i obecní a státní policie, Česká inspekce životního prostředí nebo jiné správní úřady, pokud tak určí zvláštní zákony.
I když je vlastník domu či bytu relativně svým pánem, vždy musí brát ohled na okolí, neboť, jak se říká, svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže pozor na obecní vyhlášky a domovní řády. Když se někam přistěhujete, je třeba seznámit se s nimi a respektovat je. Nedodržování se nemusí vyplatit.
Zdroj: realitycechy.cz