Než podepíšete smlouvu, zkontrolujte si lokalitu, kde budete bydlet

Než podepíšete smlouvu, zkontrolujte si lokalitu, kde budete bydlet

Vybírat nové bydlení je někdy složitější, než by se zdálo. Každá lokalita má totiž svoje plusy a mínusy a záleží na každém, co je pro něj důležitější. Pokud se rozhodujete, že se přestěhujete z města na venkov, je seznámení se s lokalitou důležitější než v opačném případě.

Zvláště mezi obyvateli hlavního města je již více než deset let „populární“ kauza několika nových občanů blízké obce, kteří si po nastěhování začali stěžovat, že v obci není odpovídající zázemí, jako například dostatečné zdravotní služby, mateřská škola či množství zájmových kroužků pro děti. A navíc jim nad hlavou hučí letadla přistávající na nedalekém letišti!

Nakonec se v podstatě zjistilo, že za nic nemůže obec, ani developer. Ti lidé se totiž před podpisem smlouvy nezajeli podívat na místo, kde budou bydlet. Smlouvu podepsali jen na základě projektu, resp. vizualizace, která byla v té době k dispozici.

Je pochopitelné, že pokud se staví na novém místě, v menší obci, většinou domy nevznikají v centru, ale na okraji, kde je dostatek volných pozemků, aby developer mohl postavit několik rodinných, řadových či bytových domů. Z toho ještě nevyplývají žádná negativa, ovšem ty mohou vyplynout z běžného života v menší obci.

Pro mnoho lidí dosud žijících ve městě může být totiž překvapením, že v obci chybí základní služby, na které byli zvyklí. Proč se tedy lidé stěhují z měst do menších obcí a lokalit s nižší občanskou vybaveností?

Důvodů je několik. Především jsou to důvody finanční. Ceny nemovitostí ve velkých městech v posledních letech rapidně vzrostly, a zvláště u nových projektů není zřejmě v dohledné době možné očekávat změnu. Souvisí to s cenami práce, materiálů, energií a dalších. Drahý je už vstupní náklad – tedy cena pozemku, která se samozřejmě promítá do celkové ceny projektu.

Pokud tedy rodina nemá dostatek finančních prostředků na byt ve městě, ale chce bydlet ve vlastním, nezbývá, než se zaměřit na širší okolí a vyhlédnout si byt či domek v menší obci. Druhým argumentem často bývá pohoda po práci. Lidé si chtějí odpočinout od městského ruchu, chtějí trávit volný čas v čistším prostředí, a to většinou chtějí i pro své děti. Je však někdy těžké si v dané chvíli – a s optimismem, že rodina bude žít levněji a zdravěji – uvědomit, co vše na druhou stranu ztrácí.

Nabídka služeb od zábavy přes školství, až po zdravotnictví a volnočasové aktivity je ve městech samozřejmě podstatně širší. A tak i když se smíříte s tím, že budete dojíždět do zaměstnání, neznamená to, že to bude vyhovovat i zbytku rodiny. Po čem se tedy před podpisem smlouvy na nemovitost v menší obci podívat?

O obci samotné můžete mnoho zjistit již z webových stránek. Mimo základních informací tam mají obce seznam služeb, které jsou v obci v provozu (lékaři, pošta, obchod, veřejná knihovna, mateřská škola, různí drobní podnikatelé apod.). Hodně o tom, jak funguje obec, zjistíte i z obecního zpravodaje, který bývá na webu ke stažení.

Můžete se tam dozvědět o aktivitách spolků, které v obci fungují, o stálých kulturních a sportovních akcích, klubech či událostech, a mnoho dalšího. Nicméně návštěvou obce můžete zjistit mnohem víc. Už na pohled poznáte, zda se v obci uklízí, udržuje se veřejná zeleň, a zda vše funguje tak, jak se píše na webu.

Zkontrolujte si, kde přesně se nové domy budují (a není to maličkost – v jedné středočeské obci se developer rozhodl stavět naproti fotbalovému hřišti, a v sousedství hřbitova). Jak daleko to bude pěšky k autobusové zastávce? Je zde také vlakové spojení? Projděte se po okolí. Jsou zde zajímavé cyklostezky, je blízko les, park či podobná koncentrace zeleně, kam bude možné chodit na procházky?

Bude vhodné, když si pro návštěvu obce vyberete úřední den a zajdete na úřad poptat se na život v obci. Zeptat se můžete i lidí, které potkáte. Ne každý názor je relevantní, ale určitý obrázek se z toho sestavit dá. Zjistíte, jestli v obci funguje hospoda, nebo kde a při jakých příležitostech se lidé scházejí. Zda jsou v obci neformální zájmové skupiny, do jejichž aktivit byste se mohli zapojit.

Zajímejte se i o plány lokality do budoucna. Na webových stránkách obce najdete rozpočty, územní plán a realizace dotačních projektů. Pokud chcete vědět, jak se bude rozvíjet širší lokalita a zda kolem nepovede třeba nová dálniční přípojka, můžete se podívat i na strategické dokumenty kraje, především v oblasti územního plánování a regionálního rozvoje.

Nevěřte všem slibům, které si přečtete nebo uslyšíte před podpisem smlouvy. Prověřujte. Developer nemá možnost ovlivnit běžný život v obci, ani dopravní spoje do větších měst. Je tedy jen na vás, jestli se rozhodnete využívat svůj nový dům jako noclehárnu, nebo přizpůsobíte svůj životní styl klidnějšímu a méně rušnějšímu způsobu trávení volného času, který na druhou stranu může otevřít dveře novým zajímavým přátelům a novým zájmům.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
08. duben 2025