Češi se nevzdávají snů o vlastním bydlení

Češi se nevzdávají snů o vlastním bydlení

Podle Indexu budoucnosti bydlení finanční skupiny KB, který měří, jak česká populace vnímá situaci v oblasti bydlení, a její proměnu v době za deset let, se zjistilo, že osm z deseti Čechů vnímá v současné situaci pořízení vlastního bydlení jako nedostupné. Navzdory nedůvěře se ale nehodlají snu o svém bytě nebo domě vzdát.

Celkový Index budoucnosti bydlení 2025 s hodnotou 51 bodů ze 100 ukazuje, že Češi sice stále vnímají dostupnost bydlení jako problém, ale jejich očekávání nejsou pouze negativní. Významnou roli v tomto mírném optimismu hraje víra v technologický pokrok, možnosti financování a udržitelná řešení. Odlišně však situaci vnímá generace Z, která se s hodnotou 46 bodů ukázala jako méně optimistická. Její pohled na budoucnost bydlení ovlivňuje především nižší finanční stabilita a nejistota ohledně budoucího vývoje trhu.

Index budoucnosti bydlení se skládá ze čtyř klíčových oblastí: dostupnosti bydlení, financování, udržitelnosti a využívání chytrých technologií v domácnostech.

Hned v první zmiňované oblasti ale Češi prokázali obavu z budoucího vývoje – podindex dostupnosti bydlení totiž naměřil pouhých 33 bodů ze 100 možných. 88 % z dotazovaných nevěří, že se bydlení stane dostupnějším. Růst cen nemovitostí předpokládá většina populace a 80 % lidí zároveň přiznává, že vlastní bydlení je pro ně za současných podmínek nedosažitelné. Jako hlavní překážku vnímají nejčastěji vysoké ceny nemovitostí (70 %) a rostoucí náklady na stavební práce a materiály (61 %).

Výsledky jasně ukazují, že špatná dostupnost bydlení je pro Čechy stále zásadním tématem. Je proto klíčové hledat cesty, jak tuto situaci řešit, ať už skrze finanční nástroje, nebo podporu dostupnějších forem bydlení,“ řekl k tomu Ondřej Šuchman, manažer úvěrů na bydlení Komerční banky.

Přesto všechno mají ale Češi jasnou představu, jak by měla jejich ideální životní situace vypadat. Pro 58 % lidí je zásadním snem vlastní rodinný dům, pro čtvrtinu vlastní byt. Pronájem nemovitosti vidí jako optimální variantu pouze 13 % dotazovaných. Je důležité říci, že v důrazu na bydlení ve vlastním nejsou Češi ve srovnání s dalšími zeměmi východního bloku žádnou výjimkou.

Zatímco v tuzemsku bydlí ve vlastní nemovitosti 76 % obyvatel, v Rumunsku, Slovensku nebo Maďarsku přesahuje podíl dokonce 90% hranici.

Specificky pak k vlastnímu bydlení přistupuje generace Z, pro kterou je otázka střechy nad hlavou aktuálně velkým tématem. Méně často než ostatní populace věří, že pro ně bude jejich preferované bydlení dosažitelné (47 % vs. 60 %). Snad také proto jsou častěji ochotni bydlet v pronájmu nebo ve sdíleném bydlení. Takto uvažuje skoro pětina z nich. Budoucnost ale vidí růžověji než zbytek populace – 23 % z nich věří, že za deset let bude bydlení dostupnější.

Dobrou zprávou je, že touha po vlastním bydlení motivuje 50 % Čechů k pravidelnému spoření. Finanční produkty určené k pravidelnému spoření na bydlení využívá 31 % lidí, nepravidelně si peníze odkládá dalších 19 % dotazovaných. Nejčastěji se jedná o částky mezi jedním a dvěma tisíci korun. Kromě naspořené hotovosti sahají Češi ve velkém i po financování prostřednictvím úvěru. Nejčastěji volí hypotéku (40 %) nebo úvěr ze stavebního spoření (16 %).

V oblasti udržitelnosti bydlení je „tahounem“ generace Z. Udržitelné bydlení zvažuje 77 % dotazovaných s tím, že jsou ochotni si za ně připlatit. Také proto se tato generace aktivněji zajímá o dotace a finanční pobídky a častěji plánuje opatření ke snížení energetické spotřeby, zejména zateplení nebo solární panely. Generace Z (lidé narození od roku 1996 do r. 2009) má také větší zájem o chytré bydlení. Každý třetí dotazovaný uvedl, že chce mít ve svém vysněném bydlení prvky chytré domácnosti a častěji věří, že v budoucnu bude bydlení chytřejší a pokročilejší. Oproti starším také více zvažují zavedení technologií snižujících ekologický dopad a plýtvání energiemi.

Index budoucnosti bydlení je novým výzkumným počinem skupiny Komerční banky, který se bude každý rok opakovat. Cílem je zjišťovat očekávání Čechů na trhu s bydlením. Podle Michaela Pupaly, generálního ředitele Modré pyramidy stavební spořitelny ze skupiny Komerční banky, pomáhá tento výzkum porozumět tomu, jaké překážky lidé vnímají na cestě k vlastnímu bydlení, a jak je třeba přizpůsobit nabídku finančních produktů, tak, aby jim financování bydlení dávalo smysl nejen dnes, ale i v dalších letech.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
14. duben 2025