Prodej nemovitosti s hypotékou od nebankovní společnosti. Na co si dát pozor

Prodej nemovitosti s hypotékou od nebankovní společnosti. Na co si dát pozor

Nebankovní hypotéku je možné vzít si i na koupi nemovitosti. Nabízí ji nebankovní společnosti a není účelová, ale stejně jako u klasické hypotéky je třeba i u nebankovní dát do zástavy nemovitost. Když se nemovitost zatížená takovou hypotékou prodává, je třeba na to brát zřetel.

Nebankovní hypotéka má několik výhod, nicméně finanční experti radí dát velký pozor na rizika, která z ní také mohou vyplynout. Podle nich by to mělo být až poslední řešení, pokud člověk nedosáhne na hypotéku u banky, nebo by to mělo být řešení přechodné.

Hlavní výhody

Často žadatel například nemá dostatečné příjmy, či je v registru dlužníků, ale i v tomto případě může nebankovní hypotéku získat.

Další výhodou je rychlost. Prověřování banky a potřeba různých dokladů trvá většinou mnohem déle než poskytnutí nebankovní hypotéky.

Na co je lepší dát si pozor

Pozor ovšem na některé nevýhody, jako jsou vyšší úrokové sazby, skryté poplatky, různé sankce, ale také nízká hodnota LTV, takže sice ručíte nemovitostí, ale výše hypotéky se může pohybovat již od 50 a většinou maximálně do 70 %. Při nebankovní hypotéce také nelze uplatnit daňové úlevy.

Prodej nemovitosti s nebankovní hypotékou

Prodej i koupi nemovitosti, která je zatížena nebankovní hypotékou, doporučují bankovní experti konzultovat s právníkem. U zástavního nebankovního věřitele je nutné pro schválení hypotéky získat souhlas věřitele se zrušením jeho zástavního práva včetně všech podmínek. Na jistotní účet se ukládají všechny prostředky (celá kupní cena) a následně se zástavní věřitel (fyzická nebo právnická osoba) vzdá svého zástavního práva. Z jistotního účtu se pak peníze uvolní až po výmazu původního zástavního práva, zápisu nového zástavního práva a rovněž zápisu vlastnického práva.

Pozor v situaci, když kupující bude také na koupi čerpat hypotéku. Do transakce vstupují totiž dvě banky, resp. poskytovatelé hypotéky, a to jak na straně prodávajícího, tak na straně kupujícího. Každá může mít jinou představu o tom, jak celou transakci provést. Je tak třeba tyto představy sladit, což je někdy poměrně složitý proces.

Pokud není k dispozici dobrý realitní makléř, může být pro smluvní strany, nebo i pro jejich advokáty, domluva náročná. Tím se ovšem celý proces koupě prodlužuje, což může ohrozit další plány kupujícího či prodávajícího.

Výhodou je, pokud prodávající má více nemovitostí. Po dohodě s nebankovní společností může svou hypotéku převést na jinou nemovitost. To probíhá tak, že před prodejem požádá poskytovatele hypotéky o změnu zástavy. Pak může nemovitost prodat v režimu klasického prodeje, protože na nemovitosti už nevázne zástavní právo.

Mnoho prodávajících se domnívá, že bez prostředníka ušetří. Také mnoho kupujících píše do inzerátu, že chtějí, aby je kontaktoval přímo majitel a transakci provedli tedy spolu bez realitní kanceláře. Ovšem to se nemusí vyplatit. Zvláště pokud jde o prodej nemovitosti s hypotékou uzavřenou s nebankovní společností. Doporučuje se pověřit kompletním jednáním alespoň advokáta s praxí v realitách, a ideálně hypotečního či realitního makléře, který pak zprostředkuje veškeré procesy bez zbytečných rizik.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
17. duben 2025