Rodinné domky se velice často nacházejí v zahradě se vzrostlou zelení, která dává zloději příležitost krást nepozorovaně. Navíc většinou domek skýtá velké množství různých cest, kudy je možné dostat se dovnitř. Je zde mnoho oken v přízemí, balkon a někdy i více vstupních dveří. Součástí bývá garáž, často s přímým vstupem do domu.
Podle Policie ČR je třeba dbát na zabezpečení zvláště následujících prvků. První na řadě bývají dveře. Podle statistik dojde k 80 % vloupání překonáním vchodových dveří. Proto je zabezpečení vstupu nejdůležitější. Ale pozor, majitelé často zapomínají, že dovnitř se může nevítaná návštěva dostat také například dveřmi z terasy nebo balkónovými dveřmi. Proto u všech by měly být zárubně vyplněné směsí, která brání její roztažení. Vchodové dveře by měly mít bezpečnostní třídu, která určuje česká státní norma. Je třeba postarat se také o zabezpečení skleněných výplní dveří bezpečnostními foliemi. Ty by měly být instalované i na okna, minimálně na ta v přízemí.
Pozornost je třeba věnovat také dalším dveřním prvkům, jako jsou panty, kování a zámek. Na hlavní vchodové dveře lze doporučit i přídavný zámek, a samozřejmě kukátko, které je odolné proti rozbití. Existují dokonce i digitální dveřní kukátka se záznamem. Vhodný je přídavný řetízek, který zajistí, že i po otevření dveří dovnitř nemůže vstoupit nepovolaná osoba. Pokud dům nemá přímý vstup z ulice, ale je zasazen do zahrady, je určitě vhodným řešením instalace videotelefonu s dálkovým ovládáním pro vstup návštěvníků na pozemek.
Na okna a balkonové dveře doporučují odborníci přídavné zámky, které zabezpečí okna i při otevřené ventilaci. Jestliže jsou na domě nová okna nebo plánujete jejich výměnu, nezapomeňte zjistit, zda navrhovaná nebo instalovaná okna mají ochranu proti vypáčení pantů, uzamykatelné balkonové kliky, uzamykání střešních oken a rozvorové uzamykací systémy.
Pokud v domě neplánujete žít trvale, je vhodné na dosažitelné zasklené plochy v přízemí instalovat okenice, které budou uzavíratelné z vnitřní strany. Alternativou mohou být také mříže. Ty jsou vhodnější, pokud je třeba, aby v domě bylo světlo například kvůli květinám a podobně.
Zabezpečení je vhodné provést nejen mechanickými prostředky, ale i elektronicky. Elektronické zabezpečovací systémy jsou cenově mnohem dostupnější, než si řada lidí myslí. Navíc, detektory zabezpečovacího systému hlídají nejen otevření dveří a oken, rozbití skleněné výplně či pohyb, ale i požár nebo i únik plynu. A to je další kapitola.
Dnes je naprosto běžné, že novější rodinné domy jsou vybaveny detektory kouře a protipožárními hlásiči. Při prohlídce domu se na to určitě zeptejte. Jejich instalace může znamenat provedení prací, které budou znamenat navýšení nákladů na úpravy, případně rekonstrukci, pokud ji plánujete.
Dalším důležitým prvkem zabezpečení rodinného domu je přepěťová ochrana. Určitě jste již mnohokrát četli zprávy, jak letní bouřka zničila počítač, spálila mobil nebo televizi. Když blesk přímo zasáhne budovu s hromosvodem, proud je sveden do země. Jenže přepětí se může šířit po domě dál přes uzemnění elektrické instalace.
Tento přímý zásah bleskem může v domě způsobit poškození elektroinstalace, elektrických spotřebičů a elektroniky, a v horším případě způsobit zranění přítomných osob. Totéž může nastat, když blesk uhodí do venkovního elektrického vedení, které je spojené s vaším domem. Energie blesku se může po kabelech šířit dál. Tomu zabrání právě přepěťová ochrana, což je malé zařízení instalované do rozvodnice. Je odolné vůči impulzním proudům, které bezpečně vybije a svede vysoké dynamické proudy do země.
Instalaci zabezpečení domu by měli provést odborníci v daném oboru. Proto se při prohlídce domu nespokojte se s vágní odpovědí majitele či realitního makléře, že je dům zabezpečen. Pokud máte kupovat dům za miliony korun, chtějte patřičné montážní listy nebo certifikáty, které dosvědčí odbornou montáž. Mimo jiné, při profesionální instalaci můžete následně získat u řady pojišťoven nárok na významnou slevu z plateb pojistného. A naopak, neprofesionálně zabezpečený dům vám může přinést i zklamání v podobě krácení pojistného plnění při pojistné události.
Zdroj: realitycechy.cz