Obce mohou realizovat nové bydlení za ceny do 62 000 Kč za čtvereční metr

Obce mohou realizovat nové bydlení za ceny do 62 000 Kč za čtvereční metr

Vysoké vstupní ceny energií a materiálů spolu s úrokovými sazbami a podmínkami na dosažení hypotéky způsobily, že vlastnické bydlení se stává nedostupným pro mnoho lidí, kteří by v podmínkách, které platily před pěti lety, na ně dosáhli. Ale nejen to. Podle průzkumu dává řada mladých lidí přednost flexibilitě a finančně náročným volnočasovým aktivitám před tím, aby kvůli hypotéce a bytu v osobním vlastnictví šetřili a počítali, jak se říká, „každou korunu“.

Nájemní bydlení se proto po mnoha letech stává prioritou. A to nejen pro developery, z nichž někteří již začali v tomto sektoru působit, ale také pro obce. Ty tak mohou přidělovat obecní byty nejen sociálně slabším občanům, ale také je nabídnout jako benefity pro profese, které daná lokalita potřebuje.

Odborníci České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě spočítali, že obce a města mohou při správném řízení a výběru zkušených stavebních odborníků realizovat bydlení pro své občany ve standardních bytových domech za koncové ceny 62 000 Kč/m2. To znamená, že byt s dispozicí 3+1 o běžné velikosti 70 m2 by si mohla rodina koupit za konečnou cenu 4,4 mil. Kč, nebo ho může obec pronajmout za nižší než komerční nájem.

Údaje ČKAIT možná vypadají z pohledu laické veřejnosti naprosto neuvěřitelně, nicméně jsou to čísla, s nimiž autorizovaní projektanti, stavitelé i některá bytová družstva běžně pracují. Měli by s nimi umět pracovat i ostatní, zejména starostové, kteří chtějí, aby v jejich obci vznikalo dostupné bydlení. Nutnou podmínkou pro dosažení této koncové ceny 62 tisíc Kč za čtvereční metr je informovaný a odpovědný stavebník, který má k dispozici vhodný pozemek, je schopen zajistit kvalitní přípravu projektu bytového domu i kvalitně zpracovanou projektovou dokumentaci a realizaci zadá zkušenému a kvalifikovanému zhotoviteli stavby. Jen v takovém případě je možné realizovat bydlení hluboko pod cenovkami komerčního trhu s byty,“ je přesvědčen Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT, autorizovaný inženýr v oboru statika a dynamika staveb.

Cenové ukazatele, jejichž podrobný rozbor a metodiku výpočtu lze nalézt na stránkách ČKAIT,  představují vodítko především pro města a obce. Právě ty by měly mnohem aktivněji přistupovat k výstavbě dostupného bydlení, ať obecních nájemních bytů, nebo ve spolupráci s bytovými družstvy.

Ing. Jaroslav Synek, autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby, k tomu uvádí, že výsledné náklady se ale mohou významně lišit již podle použitého typu svislé nosné konstrukce. Pro bydlení jsou cenově nejvýhodnější zděné stavby z cihel, tvárnic nebo bloků. K dražším patří stavby s monolitickou plošnou betonovou konstrukcí.

K navýšení ceny podle odborníků vede také neefektivní dispoziční řešení či špatné řízení projektu a další faktory. Byt stejné velikosti pak může stát i o dvacet tisíc korun na metr čtvereční více. K tomu přistupuje následná údržba, která se může prodražit, pokud stavba nebude provedena kvalitně. Nekvalitní stavba znamená vyšší náklady na provoz a údržbu po celou dobu životnosti bytového domu. A to může být zásadní jak u nájemního bydlení, kde musí tyto náklady nést vlastník objektu, tedy obce a města, tak u vlastnického bydlení, kde se náklady promítnou vlastníkům do odvodů na fond oprav.

Podle energetické specialistky Ing. Jindry Novotné se také ukázalo, že dobře navržený bytový dům může dosáhnout mimořádně úsporných parametrů PENB A při navýšení nákladů třeba jen o 10 % oproti domu v energetické třídě PENB C. A takový dům zajistí v dalších letech pro nájemníky nebo vlastníky nižší provozní náklady.

V současné době se cenová nedostupnost bytů na komerčním trhu často řeší zmenšováním jejich plochy a světlé výšky místností až pod únosnou mez definující kvalitní bydlení. Dokonce se jako nový standard dostupnosti bydlení nabízí tzv. sdílené bydlení s byty pro více domácností se společnou kuchyní či obývacím prostorem. To však podle ČKAIT neodpovídá kvalitě života 21. století. Také proto zpracovala ČKAIT podrobný manuál v publikaci Dostupné bydlení, která může pomoci zájemcům z obcí, měst či bytových družstev v přípravě a realizaci nových, a především kvalitních, bytových domů.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
05. květen 2025