Cena zemědělské půdy se opět zvýšila

Cena zemědělské půdy se opět zvýšila

Investice do zemědělské půdy je stále výhodná. Potvrzuje to Zpráva o trhu s půdou za rok 2024 společnosti Farmy.cz s.r.o., specialisty na zemědělské společnosti, půdu a další zemědělské nemovitosti v České republice.

V roce 2024 činila průměrná tržní cena zemědělské půdy 360 360 Kč/ha (tj. 36 Kč/m2), což představuje nárůst cenové hladiny o 4,8 % ve srovnání s hodnotou 343 725 Kč/ha (tj. 34,4 Kč/m2) v roce 2023. V regionálním rozložení cen půdy v minulém roce k žádným změnám nedošlo. Nejvyšších tržních cen bylo opět dosahováno v okolí Prahy a v oblastech s velmi úrodnou půdou, tj. v oblasti Hané a v Polabí.

V roce 2024 se zemědělská půda obchodovala nejčastěji za tržní ceny v rozmezí 30–50 Kč/m2. U nejkvalitnějších půd, pozemků v blízkosti velkých měst a v lokalitách s nízkou nabídkou půdy již ceny poměrně běžně horní hranici uvedeného rozpětí i přesahovaly. Orná půda byla v roce 2024 obchodována za ceny v průměru o 24 % vyšší než v případě trvalých travních porostů.

U tzv. úředních cen půdy došlo v roce 2024 jen ke změnám ve vybraných katastrálních územích. Vyhláška č. 298/2014 Sb. o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků byla novelizována vyhláškou č. 369/2024. Pro rok 2025 byla průměrná základní cena zemědělských pozemků upravena celkem u 130 katastrálních území (z celkového počtu 13 039 katastrálních území s evidovanou zemědělskou půdou), z toho v 79 případech došlo ke snížení ceny a v 51 případech ke zvýšení ceny. Průměrná základní cena zemědělských pozemků za celé území České republiky se po úpravě vyhlášky mírně snížila na 7,12 Kč/m2, přičemž průměrná tržní cena půdy (36 Kč/m2) byla v roce 2024 již o 406 % vyšší.

V roce 2024 došlo ke zvýšení daně z nemovitých věcí o cca 80 % a týkalo se to také vybraných zemědělských pozemků. Do nich patří orná půda, chmelnice, vinice, zahrady nebo ovocné sady. Sazba daně pro tyto pozemky činí 1,35 %  ze základu daně a u trvalých travních porostů 0,45 % ze základu daně. Základem daně zůstává cena zjištěná násobením výměry pozemku a průměrnou cenou stanovenou vyhláškou pro jednotlivá katastrální území.

Obec může obecně závaznou vyhláškou pro zemědělské pozemky a nevyužitelné ostatní plochy upravit výši daně stanovením místního koeficientu ve výši 0,5 až 1,5, nebo všechny zemědělské pozemky včetně zahrad nacházejících se na jejím území od daně osvobodit. Inflační koeficient, kterým může být průběžně zvyšována daň z nemovitostí, se na zemědělské pozemky nevztahuje.

Zemědělská půda je fyzický majetek, který nabízí stabilitu a dlouhodobou hodnotu. Není tak náchylná k výkyvům jako akciové trhy, což poskytuje konzervativním investorům pocit bezpečí. Odolává inflaci a její zhodnocení je stabilně v průměru přes 10 %.  Mimo tzv. pasivní investici generuje také pravidelný příjem z pronájmu. Pokud zakoupíte zemědělskou půdu, určitě je buď propachtována některému z místních zemědělských podnikatelů, nebo je možné ji k pronájmu nabídnout. S investicí do zemědělské půdy se pojí i vysoká likvidita, pokud se investor rozhodne ji prodat. A pokud ji drží déle než 10 let, je při prodeji osvobozen od daně z příjmu.

Zemědělskou půdu samozřejmě kupují především zemědělci. Potvrdil to i rok 2024, kdy bylo zaznamenáno 59 % zemědělských investorů. Nicméně zbylých 41 % jsou běžní investoři, kteří berou tento nákup jako dobré zhodnocení svých finančních prostředků.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
15. květen 2025