Přespat na druhém konci světa u neznámého člověka, třeba v obýváku na nafukovací matraci či na gauči, ráno se nasnídat a popojet o město či zemi dál. Tak to v počátcích bylo. Ovšem dnes tato ubytovací platforma nabízí spíš komfortní ubytování turistům, kteří dávají přednost soukromí před hotelem či penzionem. A tak se už neubytovává jen v pokojích či na matracích, ale turisté mají k dispozici celé byty a apartmány.
Tím se ovšem také změnila původní myšlenka občasného poskytnutí postele na pár nocí na běžné ubytovací služby poskytované turistům na libovolně dlouhou dobu. A s tím se ovšem pojí řada změn i v oblasti podnikatelské, legislativní a daňové. A jak se v tom vyznat?
Z pohledu živnostenského odboru
Ubytovací služby jsou jedním z oborů tzv. volné živnosti. To ovšem neznamená, že budete potřebovat v každém případě živnostenské oprávnění. Jestliže nabídnete například svůj byt na této platformě po dobu letních prázdnin, když budete na chatě a zbytek roku v něm budete bydlet, nemusí jít o podnikání. Stejně tak, když pojedete na dovolenou a byt na tři týdny přenecháte turistům. V některých zemích je dokonce takto pronájem vlastního bytu omezen např. na 90 dní v roce apod.
Živnostenský list však bude určitě třeba, pokud hodláte tuto činnost provozovat soustavně. Jestliže tedy máte prázdný byt, který budete nabízet turistům celý rok, již budete živnostenský list potřebovat, a budete muset pořídit, a s ním zároveň naplnit i veškeré další požadavky ze strany státu. A ty nejsou malé.
Z pohledu zákona
Ze zákona musí být daný byt označen jako provozovna. Dále podnikatel musí odvádět obci místní poplatky a vést knihu ubytovaných hostů. Pokud mají hosté k dispozici televizor nebo rádio, je třeba platit koncesionářské poplatky, nejen tedy běžný poplatek jako soukromá osoba, ale jako podnikatel. S tím souvisí i povinnost hradit organizaci OSA (Ochranný svaz autorský) a podobným organizacím platbu za šíření autorských děl.
Turisté – a to zvláště ve větších městech – znamenají většinou cestující ze zahraničí, a tak musí ubytovatel také plnit povinnosti vyplývající ze zákona o pobytu cizinců a každé jejich ubytování hlásit Cizinecké policii. Dalšími nástrahami je potřeba rekolaudace a zajištění odpovídajícího požárního zabezpečení. Pokud je nemovitost zkolaudována k bydlení, měla by proběhnout změna účelu užívání stavby. Kromě toho je třeba zajistit, aby nemovitost splňovala veškeré požární předpisy. To zahrnuje například instalaci požárních hlásičů, hasicích přístrojů a zajištění únikových cest.
Z pohledu daňových povinností
Kromě toho je třeba splnit daňové povinnosti, odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění a řešit DPH jako tzv. identifikovaná osoba. A to je teprve administrativa. Zdá se, že to ostatní, tj. péče o turisty, už je jednoduchá záležitost?
Podle odborníků tomu tak není. Například podle Davida Bureše z Hypoindexu jsou dnes očekávání hostů vysoká. Přes tuto platformu se dnes neubytovávají jen batůžkáři, ale také lidé, kteří by normálně zvolili třeba i pětihvězdičkový hotel. Proto je důležité držet vysoký standard. To znamená kvalitní vybavení bytu a špičkový servis. Statistiky ukazují, že majitelé, kteří se rozhodnou poskytovat všechny služby svépomocí, vydrží provoz krátkodobých pronájmů v průměru šest až dvanáct měsíců. Díky náročnosti celého procesu pro ně činnost není udržitelná a ve výsledku jen ztratí spoustu peněz na investicích do vybavení.
Pokud se navíc nepodaří udržet vysokou kvalitu ubytování, lidé si to takzvaně „řeknou“, resp. napíšou na platformu k vašemu ubytování nepříznivé hodnocení, a když jich bude více, neudržíte vysokou cenu a o ziskovosti si budete muset nechat jen zdát. Proto odborníci doporučují, pokud se zájemce rozhodne o tento typ pronájmu, najít si dobrou agenturu, která zajistí běžný provoz a veškerou administrativu. Vy jen dáte k dispozici vybavenou nemovitost.
Jestliže kupujete investiční byt a rozhodujete se, zda krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem, pečlivě zvažte veškeré aspekty této činnosti. Obě tyto varianty mají nejen rozdílný charakter, co se týká živnostenského zákona a daní, ale i co se týká péče o nemovitost a jeho nájemníky, časové náročnosti či právních rizik. Ideální je poradit se s odborníky v oblasti realitního byznysu, co bude právě pro vás z hlediska zhodnocení investice nejlepší řešení.
Zdroj: realitycechy.cz