Na co se zaměřit při koupi roubenky

Na co se zaměřit při koupi roubenky

Mnoho lidí se při pohledu na rozkvetlé horské stráně zasní, jak by bylo krásné a romantické v takové přírodě bydlet. Roubenky, rozeseté po kraji, přímo lákají k tomu otevřít jejich okenice, sednout si do starého lehátka s dobrým drinkem. Zatímco u některých zůstane u romantického snění, jiní začnou svůj sen realizovat – a jak jinak, než koupí roubenky.

Ale vše má svá úskalí, což u starých roubených a hrázděných domů platí dvojnásob. Tak jako u každého cihlového domu je třeba vědět, na co se při prohlídce domu před koupí zaměřit, co si prohlédnout a na co se zeptat, dvojnásob to platí při koupi roubenky. Co je tedy třeba všechno sledovat?

Jsou závady, které může zjistit i laik. Patří mezi ně například narušení konstrukce hnilobou, napadení dřeva houbou či narušení konstrukce dřevokazným hmyzem. Důležitý je původ závad. Vlhkost dřeva nebo zdiva mohou způsobit závady ve střešní krytině a oplechování, v odvádění povrchové vody či instalacích. Napadení dřeva škůdci znamená, že dřevo nebylo řádně ošetřeno již při stavbě nebo o něj nebylo následně řádně pečováno. 

Roubené stavby bývají plošně narušené hnilobou většinou v místě, kde jsou uloženy na základech nebo na zděné konstrukci, lokálně v místech, kde zatékalo. Narušení hmyzem se soustřeďuje rovněž do míst s vyšší vlhkostí, narušení tesaříkem bývá časté u nechráněných vnějších stěn. Již jen tyto závady mohou způsobit, že po koupi takové chalupy budete muset přistoupit k výrazné rekonstrukci.

Některé závady však pozná spíš odborník. Především jde o konstrukční závady, které mohly vzniknout již při stavbě, ale také v průběhu pozdějších úprav či špatně provedených oprav. Někdy například majitel při opravě střechy zvolí nevhodnou krytinu. Stačí, když dům, který byl původně pokryt šindelem, zatíží taškami, nebo zatíží stropní trámy nevhodnou přestavbou podkroví a podobně.

I při běžné prohlídce můžete spatřit trhliny ve zdivu nebo ve dřevě. Tyto trhliny však mohou mít různý původ, některé nebudou vadit provozu domu, některé mohou být časem příčinou dalších deformací či poruch statiky. Ale to většinou pozná také až specialista.

A na co byste neměli zapomenout? Zeptat se na stav komínu. Ve starých chalupách, kde se využívají především kamna na tuhá paliva, bývají staré zděné komíny nevyvložkovány. Mnozí chalupáři také vzhledem k tomu, že tráví na chalupě málo času, zapomínají na pravidelnou roční kontrolu a čištění komínů. Ty mohou být zanesené sazemi a jejich zdivo nad střechou, či na půdě, kde to není na první pohled vidět, může být narušené, až rozpadlé. Požár pak může být jen otázkou času.

Většina roubenek má vzhledem ke své lokalitě svoji studnu. Nechte si předložit rozbor vody, abyste měli jistotu, že je studna zdrojem pitné vody. Také je třeba zjistit, zda není problém s vydatností zdroje i s případným znečištěním povrchovými vodami při velkých deštích apod.

Stejně důležité jsou odpadní vody. Nestačí jímka s trativodem. Dům musí být buď napojen na jímku, která bude pravidelně vyvážena, nebo mít vybudován septik s filtrem, odkud jsou přečištěné vody odváděny do potoka nebo do vsaku. Třetí možností je domovní čistírna odpadních vod, kterou ale u takových rekreačních chalup většinou nelze čekat. Jestliže není kanalizace řešena jedním z těchto způsobů, bude to znamenat další náklady, které budete muset pro zprovoznění chalupy vynaložit.

Poslední, a neméně důležitý problém, je příjezdová cesta. Jak jsou roubenky roztroušeny po horských stráních, je třeba pozornost věnovat cestě, která k nemovitosti vede a tomu, kdo ji vlastní. Ideální je samozřejmě asfaltová nebo zpevněná štěrková cesta ve veřejném vlastnictví a pokud tomu tak není, je třeba se informovat, zda má majitel cesty zakotveno v katastru nemovitostí právo průjezdu a podobně.

Jestliže byla roubenka rekonstruována, nemusí se na první pohled poznat, jaký je stav dřeva a zdiva za zateplovací vrstvou zvnějšku. Pozor také, pokud jsou v interiéru stěny obloženy tak, že není vidět původní roubení. Zaznamenali jsme také zkušenost, že majitel obložil strop polystyrenem, takže zájemce nemohl ani pohledově zkontrolovat stav dřevěných trámů. Někdy je lepší, když je chalupa v původním stavu než po rekonstrukci. Pokud je totiž rekonstrukce provedená necitlivě, většinou s cílem na první pohled zakrýt vady a ušetřit, může být stav podstatně horší, než se na první pohled zdá.

Zdroj: realitycechy.cz

Jindra Svitáková
10. červen 2025