Podle posledních statistik stouply ceny bytů v 1. čtvrtletí letošního roku o 3,7 procenta, a to nejen bytů nových, ale i starších, a dokonce i panelových. Největší poptávka je však po menších bytech do velikosti 45 m2, a novým trendem se zvláště ve velkých městech stávají mikrobyty, s výměrou i kolem 16 m2.
Vznikají často jako součást novostaveb nebo přestavbou bývalých hotelů, ubytoven, ateliérů a podobných i nebytových prostor. A trend se dle očekávání realitních odborníků začne přesouvat i do dalších měst, především univerzitních.
Vlastnické bydlení Češi stále preferují, ale vzhledem k tomu, že v posledních dvou desetiletích roste počet jednočlenných domácností, je pochopitelné, že singles nechtějí vynakládat vysoké náklady na nákup a provoz většího bytu, který plně nevyužijí. Zvláště mladí lidé, kteří rádi cestují, stravují se často mimo domov, rádi obětují metry čtvereční a své úspory dají do svých koníčků a jiných potřeb.
Také ve světě jsou mikrobyty častým řešením. Koncept tzv. kompaktního bydlení se stává oblíbeným napříč světem, od New Yorku, přes Hongkong, Šanghaj, Tokio, až po Londýn, Berlín, Barcelonu.
Dalším důvodem, proč se také mikrobyty vrací do centra zájmu, jsou moderní „vychytávky“, díky nimž může jedna místnost plnit funkci obývacího pokoje, ložnice, jídelny i kuchyňky a koupelny.
Trendu mikrobytů se totiž přizpůsobují nábytkáři a dodavatelé kuchyňských přístrojů a vybavení. Běžné je využití elektrického pohonu, takže se například noční stolky vysunou po stisknutí tlačítka ze skříně, jídelní stůl se může ukrývat v podlaze nebo sklápět do skříně, úložné prostory lze snadno skládat a rozkládat, aby vytvářely další plochy, jež lze využít jiným způsobem. Židle bývají skládací, ideálně stohovatelné či závěsné na zeď. Postele existují vyvýšené do patra se stolkem dole, patrové se dvěma místy pro spaní, sklápěcí do skříně i stohovatelné, kdy ze dvou lůžek vznikne jedna vyšší postel či pohovka.
Nejvíce místa se ušetří vestavěnými skříněmi, využitím vysokých stropů na tvorbu patra a stupínků s úložnými prostory. Podobné je to v kuchyni. Velká varná deska je zbytečná, k dispozici obyvatelům mikrobytů jsou například multifunkční hrnce, remosky, a další novinky.
Některé spotřebiče jsou v bytě prostě zbytečné, pokud se nepoužívají denně. Tím se samozřejmě šetří každý metr čtvereční podlahové plochy. Proč mít třeba v bytě pračku, když perete jednou týdně? A tak opět po letech se stavitelé bytových domů vracejí ke společným prádelnám, sušárnám, sklepům, hernám pro děti či prostorám pro společenský život a sport, které ušetří místo v bytě, ale vlastníkům poskytnou v rámci bytového domu dostatečný komfort.
Jedním z takových příkladů je bývalý hotelový dům na pražském Chodově, kde v současnosti vzniká 227 jednotek s dispozicemi 1+kk a 2+kk, jejichž rozloha se pohybuje od 22,6 m2 do 48,7 m2. K dispozici obyvatelům domu budou posilovna, tělocvična, party místnost s velkoplošnou televizí, vstupní hala s recepcí, prádelna, sušárna, kočárkárna, a dokonce coworkingový prostor. Na pražském Smíchově se takto přestavují bývalý hotel a mj. tam vzniknou především malometrážní byty od 15 do 22 metrů čtverečních.
O mikrobyty je zájem napříč republikou. Nedávno zvířila realitní trh zpráva, že v Opavě se nabízí byt o rozloze 9 m2, což je ovšem výjimka a jde o prostor opravdu malinký. Nicméně byty o rozloze mezi 20 a 30 m2 se nabízejí běžně v Brně, Opavě, Ostravě, Havířově, Znojmě i v dalších lokalitách.
Zdroj foto: PEGAS REAL
Zdroj: realitycechy.cz