Jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na dovolenou

Jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na dovolenou

Prázdniny už jsou v plném proudu a téměř každý míří za rekreací někam pryč. Krom poloprázdných měst a hořících termínů v kancelářích to ovšem znamená i největší žně pro zloděje. Dle policejních statistik se v průběhu letních prázdnin počet vloupání do bytů a domů každoročně zvyšuje. Připravila jsem si proto takový krátký seznam pro všechny, kteří chtějí před odjezdem za odpočinkem svůj domov důkladně zabezpečit, a vyhnout se tak nepříjemnému překvapení po návratu.

1) (Po)chlubit se až po příjezdu

Co není v dnešní době na sociálních sítích, jako by nebylo. Proč si nevyfotit letenky na Kanáry a nevyvěsit to hned na facebooku? Jasně, že každý se rád blýskne vysněnou dovolenou, na kterou urputně šetří někdy i celý rok nebo dokonce déle, jenže ne nadarmo policisté i pojišťovny jednotně tvrdí, že o vašem odjezdu by mělo vědět co nejméně lidí. Zveřejňování času odjezdu z domova, ideálně na sociální síti, je v podstatě pozvánkou pro zloděje.

2) Budiž světlo!

Bývá zvykem někoho poprosit o zalévání kytek. Pokud se u vás jednou za čas někdo blízký staví, zalije květiny, vyvětrá a vybere poštu ze schránky, vzbudí to dobrý dojem a lupiče odradí. Iluzi obydlenosti můžete vašemu domovu dodat i tím, že necháte roztažené záclony nebo žaluzie, popřípadě si nainstalujete časový spínač, který sám občas rozsvítí světla nebo zapne televizi.

3) Dveře nebo papír?

První věc, která zlodějům kříží plány, bývají zpravidla dveře do bytu. Není ideální spoléhat se na prastaré polopapírové dveře. Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení. Na většinu skutečně certifikovaných dveří bývají v dnešní době už zloději se svými páčidly krátcí.

 4) Bez kvalitního zámku ani ránu

Neméně důležitý je i zámek. Doporučuje se cylindrická vložka bezpečnostní třídy 3-4. Bezpečnostní vložka opatřená kvalitním kováním dokáže odolat většině pokusů o neoprávněné vniknutí. Vložku totiž nelze odvrtat ani vytrhnout a je odolná i proti bumpingu a planžetování (lidově vyháčkování).  I ty nejlepší dveře jsou bez kvalitního zámku naprosto k ničemu, stejně tak jako trojitý zámek z nejtvrdší oceli zasazený v dřevotřísce. Stojí za zvážení, zda neinvestovat i do poplašného systému, které jsou snadno k dostání a umí toho mnohem víc, než tomu bylo dříve, například vás i informovat o případném narušiteli SMS zprávou. Od věci není ani dobře ukrytý trezor, kde si můžete schovat vše důležité – dokumenty, šperky, dražší elektroniku nebo peníze. 

 5) Tudy cesta nevede

Nesmíte zapomínat, že pokud to nepůjde dveřmi, chytrý zloděj se podívá i po jiných cestách. Pokud nebydlíte ve 12. patře, logicky se první nabídnou okna. Je potřeba důkladně zabezpečit například i sklepní okénka, okénka na toaletách, zadní dveře apod. Je otázkou několika vteřin okno rozbít – pokud není zamřížované nebo na sobě alespoň nemá bezpečnostní fólii, která zabrání jeho vysypání. Zlodějům jsou schopná odolat i vrstvená bezpečnostní skla nebo skla s drátěným pletivem.

6) Jistota je jistota

V každém případě je dobré mít byt pojištěný, a to nejen v době odjezdu na dovolenou. Při uzavírání pojistky domácnosti si dejte pozor na výši pojistného plnění (hodnotu věci, na kterou se pojištění vztahuje) a rozhodně nenechávejte pojištění na poslední chvíli. Každá pojišťovna má totiž své požadavky. Většinou je vyžadována cylindrická vložka minimálně bezpečnostní třídy 3 a zvláštní požadavky bývají i na dveře, zárubně a kování. V případě, že je byt propojen s garáží, se tyto podmínky vztahují i na ni. Pokud nebude mít kvalitní dveře a zámek, nemusí vám být pojistka vůbec uznána.

7) Hoří, má panenko

Zloději rozhodně nejsou jediná pohroma, která může opuštěný byt nebo dům postihnout. Zůstane-li zapnutý některý spotřebič, může místo krádeže dojít k požáru. Vypnutí všech spotřebičů a vypojení ze zásuvek je samozřejmostí – a je-li to možné, doporučuje se vypnout pojistky, stejně tak jako odpojit televizi od antény.

8) Po nás potopa

Je-li to možné, doporučuje se před odjezdem vypínat přívod vody do bytu a rozšířit pojištění i na případné vytopení bytu. Občas se stane, že uděláte vše správně, ale prostě praskne potrubí nebo sousedce přeteče vana.

Pokud se budete držet tohoto seznamu, můžete si dovolenou užít s naprostým klidem a bez zbytečných stresů o vaši domácnost.

 

Markéta Vašatová
17. červenec 2018

K tématu vám ochotně sdělí více informací Bc. Markéta Vašatová

Markéta Vašatová
Odesláním tohoto formuláře dáváte souhlas se zpracováním vašich osobních údajů.
Neplatný vstupNeplatný email{captcha:validation}Neplatný vstup